Варненска област е земя на древни цивилизации.
Одесос - както някога се е наричала Варна е основан още през шести век преди новата ера от древните милетски гърци. Днешното си име - областният център Варна, получава с основаването на Българската държава през 681 година.
Състои се от 12 общини със 158 населени места и население от около 460 000 жители. Сред по-важните общини са Варна, с икономическата и управленска активност на областта, както и Девня, Аксаково, Провадия, Суворово, Вълчи дол.
Географското положение, изградената инфраструктура, био-климатичният потенциал, черноморското крайбрежие, както и икономическите и човешки ресурси, предопределят отлична възможност за просперитет на региона.
Климатът в района е повлиян изцяло от Черно море – тук лятото е топло с много слънчеви дни и без превалявания, пролетта е прохладна, а есента е по-продължителна и топла, поради по-бавното изтиване на морската вода. Зимата се характеризира с нетрайна снежна покривка, която обикновено се задържа около 2 до 4 седмици, но през сезона понякога се наблюдават силни ветрове.
Благоприятните климатични и географски условия са утвърдили Варна и близките комплекси като първокласни морски и балнеоложки курорти.
Геофизическите проучвания показват наличието на предпоставки за откриването на нефт и газ в морския шелф край нос Галата. Въглища, манганова руда, готварската сол са също сред най-важните природни ресурси на областта. Значителен интерес представляват и водите, богати на йод, бром, бор и др. Значителни са запасите от варовици, големи количества пясъци.
Истинско богатство за Варненска област са термалните извори, имащи важно национално и регионално значение. Основна черта в икономическото развитие на областната икономика е високата степен на концентрация и специализация на производството.